Jak předejít nepříjemným bolestem
Při vzniku křečových žíl?
Křečové žíly – varixy– patří mezi civilizační nemoci. Jejich vznik, kromě dědičnosti, urychluje dlouhodobé stání, těžká fyzická práce. Pro ženy je rizikovým faktorem těhotenství, nadváha a vyšší věk. Ve věku 18 – 24 let je postižen varixy každý desátý člověk, ve věku 55 – 64 let už je to každý druhý člověk. Jak tedy pečovat o své nohy, když už se křečové žíly objevily? Varixy bez léčby nikdy nezmizí, jejich postupné zhoršování je nezvratné. Pomalu se zvětšují a z původně kosmetické vady se stává zatěžující onemocnění. Dobrým pomocníkem v raných stádiích onemocnění, který zmírní obtíže, je komprese postižené dolní končetiny elastickou punčochou.
Ta sníží tlak v povrchových žilách a přinese úlevu. Důležitá je správná velikost – musí být pevné a vyvíjet tlak na celou nohu. Jinak nesplní svoji úlohu. Snažte se omezit dlouhé stání, prospěšná je chůze a to nejlepší, co můžete pro zdraví svých nohou udělat, je plavání. Při něm nedochází k zatěžování dolních končetin. Dále je vhodná gymnastika, při níž jsou nohy zvednuté do výše – svíčka, jízda na „kole“ na zádech. Z tělesných aktivit je vhodná cyklistika, běh či rychlá chůze. Cvičení lze nahradit i delší procházkou.
K stažení žíl unavených nohou napomůže jejich osprchování studenou vodou. Užíváním venofarmak – léků na přírodní bázi, podpoříte napětí cévních stěn a zvýšíte jejich pevnost. A předejte tak nepříjemným bolestem nohou a otokům. Několik typů, jak ulehčit nohám s křečovými žílaminajdete rovněž na
.