Je skutečně výhodné pořízení vlastní nemovitosti?
Zadluženost našeho státu neúprosně roste, a i když na tuto situaci národní banka reagovala navýšením úrokových sazeb hypotečních úvěrů, zdá se, že marně. Inflace růst nepřestává a je nejvyšší v historii od vzniku samostatného českého státu. Je proto pochopitelné, že řada lidí zvažuje, zda je v této době vůbec výhodné o hypotéce uvažovat. Na druhou stranu je skoro jisté, že inflace bude i nadále narůstat. Sjednání hypotéky už bezesporu není tak výhodné, jako tomu bylo v minulosti. Zájem o ně však u Čechů neklesá, ba naopak.
Podmínky pro schválení úvěru
Podmínky se s každým rokem mírně zpřísňují, stále tak bohužel přibývá zamítnutých žádostí. Pro každou banku je rozhodující minimální výše příjmů, záznamy v registrech dlužníků, počet nezaopatřených dětí nebo další závazky vůči jiným věřitelům. Komplexně se jedná o tzv. bilanci žadatele, která je ovlivněna řadou faktorů. Banky ke každému žadateli přistupují individuálně a všechny požadavky úvěru důkladně prověřují. Je proto pochopitelné, že se může jednat o delší schvalovací proces v průměru trvající 2-3 týdny.
Ne vždy ale nakonec odchází žadatel se schválným úvěrem. Bohužel i malichernost v podobě špatně vyplněných údajů, či špatná platební morálka v minulosti může banku nakonec vést k rozhodnutí žádost o úvěr zamítnout. Je však zapotřebí podotknout, že pokud taková situace nastane, není zapotřebí hned propadat panice. O hypoteční úvěr je možné zkusit zažádat u jiné banky, případně se poohlédnout v nebankovním sektoru.
Jednou z možností představuje americká nebankovní hypotéka, která je určena primárně pro rizikové žadatele, kterým banka odmítla půjčit. Jedná se o neúčelový úvěr, tudíž není přesně ujednáno, na co mohou být peníze z úvěru využity. Jedná se však o nebankovní sektor, proto je zapotřebí počítat s mírně vyšší úrokovou sazbou.