Jedlý bodlák? Ano, artyčok!
Artyčok je léčivou bylinou, připomínající na první pohled bodlák. V našich podmínkách se pěstuje pouze obtížně, je to totiž teplomilná rostlina. Když rozkvete, její květy mají fialovou barvu vábící opylující hmyz.
Při prvním ochutnání, Vám dost možná nebude chutnat, protože jeho chuť je přirozeně hořká. I přes to na něho nezanevřete, skrývá se v něm zdravá bomba plná užitečných látek pro náš organismus. Především obsahuje cynarin přispívající zdravému vylučování žluči a další látky prospěšné pro lidský metabolismus. Používají se i jeho listy k výluhům, které se popíjejí jako léčebné.
A jak tuto zeleninu chutně připravovat? Jako každou jinou, ji můžete péct, dusit, smažit, zapékat, flambovat i nakládat. Na talíři, pokud je servírován vcelku, vypadá velmi originálně, jako květ.
Podívejme se tedy na možnosti jeho úpravy a podávání. Zde máte jednoduchý recept na jeho přípravu.
Před tím, než budeme artyčoky připravovat, je nutné z nich vždy ořezat tvrdé zelené listy a ponechat jen listy žluté, odřezat tvrdé špičky a stonek, ještě odstraníme mladé pichlavé lístky pro získání měkké jedlé části artyčoku. Ihned vložíme do misky s vodou a citronem, aby nezčernal. A následně můžete artyčok používat a upravovat.
Základní a jednoduchou úpravou artyčoků je na pánvi rozehřátý olivový olej smíchat s nakrájeným česnekem, artyčoky pokrájenými na osminky, osolit, opepřit, přidat pokrájenou petrželku, podlít skleničkou vody a 20 minut dusit. Získáme tak lehkou přílohu k masu nebo po doplnění pečivem zdravou večeři.
Z artyčoku také můžete udělat krém tak, že 20 minut artyčok povaříte ve vodě, scedíte a vývar necháte chvíli vychladnout. Poté do vývaru přidáte máslovou jíšku, bujon, sůl, pepř, půl hrnku mléka, artyčoky a povaříte do zhoustnutí. Následně rozmixujete do hladka ponorným mixerem. Na talíři krém posypte nastrouhaným parmezánem.