Poučte se z chyb
Člověk se učí chybami, je to přirozené a není na tom vůbec nic špatného. Stejně tak je ale důležité, vyhýbat se chybám a omylům, které jsou naprosto zbytečné. A přitom stačí tak málo, dávat si pozor na věci, na kterých už ti před vámi ztroskotali.
Všemu se dá naučit, stačí být pozorný, umět naslouchat, ale být zároveň i tak trochu dravec, a když je to nutné, ukázat, kdo je pánem situace a umět použít i ostré lokty. Ve válce a v lásce je dovoleno všechno, tak se tím řiďte i v podnikání.
Ideální start je ještě v době, kdy studujete střední nebo vysokou školu. Můžete si tak v klidu připravit půdu pro chvíli, kdy dostudujete a budete chtít uplatnit veškeré svoje znalosti ze školních lavic, zároveň už budete v oboru trochu zběhlí a nebudete začínat od piky. I když se to může zdát zbytečné, svůj přínos mají i kurzy, které ukáží, jak správně podnikání nastartovat a na co si dát pozor.
Pohybujte se mezi těmi, kdo už nějaký ten pátek podnikají, budete tak mít možnost zeptat se přímo na to, co vás konkrétně zajímá a zároveň načerpat z reálného podnikatelského života co nejvíce informací.
Elán, nadšení, stoprocentní nasazení, to jsou devize mládí. Právě toto vás může upřednostnit před potencionálními klienty a zákazníky před těmi, co ve srovnání s vámi budou „usedlí“. Výhodou v tomto případě je zcela neokoukaný pohled na věc, pokud do něčeho vpadnete tzv. nepolíbení, vidíte to jinýma očima než ti, kteří už se stejnou věcí zabývají řadu let.
Sledujte svůj obor dále než za hranicemi vašeho města nebo okresu. Nebojte se zviditelnit se. Sociální sítě tomu nahrávají, ukažte, jaký potenciál ve vás je, buďte originální, nápadití, ale ne vtíravý, což je někdy opravdu velmi tenká hranice. Nebojte se rozhodovat, i když to někdy nebude jednoduché a umějte přiznat svoji chybu, ukázat lidskost není rozhodně nic, za co byste se museli stydět, právě naopak.